Murphy Yasaları ile Hammurabi Kanunları Üzerine

hammurabi

Şimdi size Google‘dan ufak bir araştırma zahmetiyle bulduğum Hammurabi ve Murphy kanunlarını kopyala-yapıştır komutuyla buraya yazıp, sanki topluma faydalı bir iş yapmışcasına keyifli bir şekilde yaşamıma devam edecek değilim elbette. Murphy kanunları aslında üç-beş taneden ibaretken zaman içinde -biraz da eğlenceli olduğu için- (kaşıntının şiddeti ulaşma zorluğun ile doğru orantılıdır) insanlar tarafından çoğaltılmıştır. Hammurabi yasaları ise 300’e yakın olup, oldukça despot (bir metresin ya da fahişenin oğlu babalığına ya da analığına “benim annem ya da babam değilsiniz” derse dili kesilir) bir anlayış içindedir ve değişime uğramamıştır. Hammurabi kanunlarına despot dediğim için acaba benim için nasıl bir yasa çıkarırdı diye merak etmiyor da değilim. Hatta günümüz anayasasını güncelleme görevi O’na verilseydi nelerle karşılaşabileceğimizi hayal bile edemiyorum.

MurphyBi’ yandan Murphy’nin öyle(me)sine sarfettiği cümleleri kanuna çeviren toplum, bir yandan da zaten bir hayli fazla olan Hammurabi’nin (abi demiş gibi oluyorum ve oldukça sinir bozucu) yasalarına elini değdirmeden olduğu gibi bırakan toplum… Hammurabi yasaları insanı kendi türünün bir zamanlar ne kadar vahşi olduğunu düşündürerek (“bu kadarı da fazla artık!”) gergin bir hale sokarken ne ironiktir ki Murphy yasaları insana farkındalık (“aa! hakkaten”) yaşatır.

Acaba Hammurabi bir toplantı düzenleyerek mi bu kanunları oluşturmuştur? Kuruldaki üyeler nasıl bunları onaylıyorlardı? Aklım pek almıyor.

  • Hammurabi: Bir köle efendisine “sen benim efendim değilsin” derse ve onlar o köleyi suçlarsa efendisi onun kulağını kesebilsin bence.
  • Kurul Üyesi01: Mantıklı.
  • Kurul Üyesi02: Bence de, ikisini kesmek onu işlevsiz kılacaktır.
  • Kurul Üyesi03: Burnunu kesmeyi önericektim lakin kulak iki tane olduğundan daha insaflı gibi geldi.
  • Hammurabi: Toplantı bitmiştir.

Sonraki Konu: İnsan ırkının (halen?) türünü devam ettiriyor oluşu ve insanoğlunun kısırlaştırılması

Zorunlu Sözcükler: üremek, miras, bilim

Yasaklanmış Sözcükler: ölmek, evren, sistem

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s