Asperger Sendromu ve Konsantrasyon

Bilimin açıkladığı kadarıyla Asperger Sendromu ileri düzey bir otizmdir. Otistik beyin özürlü kişileri sınıflandırmak gerekirse en üst sınıfta asperger sendromunu görmek mümkündür. Asperger sendromu kişiler üzerinde sosyalleşme ve normalde insanların çabuk uyum sağladıkları ve rahatça uyguladıkları eylemlere yabancılık çekme başarısız olma ve sürekli bunun sıkıntısını yaşama durumu yaratır. Asperger sendromu kolayca anlaşılmaz ve kişiler bu durumu kendilerinde olsa dahi anlamayabilirler. Asperger sendromu olan kişilerin IQ leri diğer insanlardan oldukça yüksektir. Belirtilerinden bazıları şunlardır;

. Çok yüksek hafıza kapasitesi.
. Sosyelleşme sorunları
. İlginin çabuk kaybolması (Bazı durumlarda da çok zor kaybolması)

Aslında asperger sendromunun altında yatan, beynin çok yüksek “konsantre” kapasitesidir. Öyle ki asperger sondromu olan hastalar bir olay ya da bir kavramı dinlerken bazen o kadar büyük bir konsantre ile dinlerler ki, üzerinden yılların geçmesi bile o olayla alakalı en küçük detayı dahi unutmalarını sağlayamaz. Aynı zamanda normal insanlar için zor olan ‘puzzle’ları kısa sürelerde kusursuz çözebilirler. Ama yine de ne kadar üstün özelliklermiş gibi görünse de bu bir beyin hastalığıdır Otistik grubuna dahil bir beyin özürüdür.

Sonraki Kategori : Tarih

Sonraki Konu :  Şubat Devrimi

Reklamlar

One comment

 1. Asperger sendromlu kimse, bir ağaca baktığında ağacı göremez, fakat dallar ve yapraklar gibi ince ayrıntıları normal bir insanın göremeyeceği şekilde kafasına kazır. Nesnenin ayrıntılarına o kadar dalarki, nesnenin tamamını tanımlayamaz duruma gelir.

  Ayrıntılarla ilgili bilinen en yaygın iki söz ise şunlardır;

  “Şeytan detaylarda gizlidir”
  ve
  “Küçük ayrıntılardır yaşamı renklendiren”

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s