Samuel Beckett

Her ne kadar bu konuda kendimi hiç yetkin hissetmesem de zorunlu olarak belirtmem gerekiyor ki, Beckett okurken galiba bunu demek istiyor dediğim şey ya da yazının bende yansıması, her trajedinin aynı zamanda komik de olmasının trajikliğiydi. Bu elbette üslupla ilgili bir seçim de olabilir ama sadece olayları ve kişileri anlatmak için tercih edilmiş herhangi bir yöntem olduğuna inanmıyorum. Aslında Beckket’in tam olarak ne anlatmak istediğinden ya da gerçekten bir şey anlamamızı istediğinden de emin değilim. Zaten önemi de yok. Her okuyucu ve her okuma  için birbirinden farklı Samuel Beckett’lar var.

Samuel Beckett

Sonraki Kategori : Sinema

Sonraki Konu: Mulholland Çıkmazı

Reklamlar

2 comments

 1. Herkes için farklı anlamlar çıkarılabilir olduğu, benim anladığımın yanlış olamayacağını kanıtlayamaz, doğru şeyler söylüyor olabilirim demek istemiş olabilir misin acaba?

  Bu arada Beckett’ın “film” adında 17 (onyedi) dakikalık sessiz bi’ tane kısa filmi bulunmaktadır. 1965 yılında çekilen film zar zor çekilmiş. Acaba neden bu kadar zorlamış ki Beckett? “benimde bi’ tane filmim olsun lan” mı demiş acaba. Film kendisinden pekte uzak değil karamsarlık, yalnızlık ve kısırdöngü üzerine kurulu. Hatta izleyelim.

  [blip.tv http://blip.tv/play/Ac2ub4aZKQ%5D
  ya da;

  Samuel Beckett’s Film from catiski on Vimeo.

  Beğen

 2. beckett’ın ruh hali sebebiyle bu eserleri verebildiğini düşünüyorum.Ne de olsa bir sanatçı ve haliyle duyarlı.İnsanların içinde bulunduğu her türlü hal onu ilgilendirir olmuş iyi de olmuş.Godot’yu beklerken gibi bir eseri verebilen sanatçı gerçekten bir sanatçıdır.Trajik ama gerçek tarafı ise gerçekçi olmayan temellere en büyük gerçekleri oturtabilmiş olması.Onun gibi düşünenler eminim ki halen varlar ve olacaklardırda.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s